Netgear WNDR3800

Pro všechny kteří uvažují o koupi nového routeru jsem se rozhodl připravit další recenzi. Tentokrát se jedná o model Netgear WNDR3800.

Základními parametry tohoto modelu jsou následující:

  • Plně gigabitové porty
  • Podpora WiFi standardů 802.11 a/b/g/n v souběžné činnosti, router má maximální rychlost 300 Mb/s na frekvencích 2,4 i 5 GHz
  • Podpora IPv6
  • USB port pro připojení tiskáren (Readyprint) či USB disků (Readyshare)
  • Linux base firmware

Začneme celkovým pohledem na router zabalený v krabici:

A co naleznete v balení routeru:

Součastí balení je kromě routeru s napájecím zdrojem také manuál, CD, Praktický stojánek a jeden ethernetový kabel.

Následuje ještě pohled na router se zapojeným zdrojem a pohled na porty:

Ještě před samotnými testy upozornín na existenci povedené utility Netgear Genie, která je k dispozici jak pro počítače (Windows a MacOS), tak pro mobilní telefony (iOS a Android). Pomocí utility můžete nastavit veškerá nastavení routeru (např. wifi, sdílení USB portu a plno dalších nastavení), dále také umožňuje zobrazit mapu sítě či měřič síťového provozu či aktivitu sítě. Přikládám pár screenů z aplikace, první dva jsou z Android tabletu, zbylé tři z počítače s Windows:

Nyní se podíváme na praktické využití routeru. K testování bezdrátové části jsem využil adaptér Netgear WNDA3100, který umí rychlost až 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz.

Na 5 GHz síti se mi povedlo protáhnout reálně 140 Mb/s, na 2,4 GHz síti se mi kvuli rušení v místě testu povedlo protáhnout maximálně 75 Mb/s. Následoval test kabelu. Jelikož se jedná o gigabitový router, použil jsem k tostování utilitu iperf pro Windows. U routeru jsem testoval pouze TCP propustnost pomocí 4 vláken. V rámci LAN prošla plná gigabitová rychlost, přes WAN port jsem i po vypnutí všech firewallů dosáhl max propustnosti okolo 400 Mb/s. Výsledky si můžete prohlédnout na následujících grafech:

test propustnoti LAN:

Test propustnosti WAN:

Dalším testem bylo připojení a kopírování dat pomocí USB portu a funkce Readyshare. Použil jsem k testu klasické Windows sdílní, pomocí kterého jsem dosáhl rychlosti okolo 8 MB/s, což je v současné době průměrný výsledek.

Posledním testem bylo vyzkoušení funkce Readyprint. K testování jsem použil tiskárnu Canon Pixma IP4200 a notebook s Windows XP. Pro použití je nutné nainstalovat utilitu Netgear USB control center od Netgearu. Pomocí ní se poté nainstaluje tiskárna. Postup instalace byl uživateslky jednoduchý a tiskárna poté byla zcela funkční.

Po všech testech jsem ještě zařízení rozebral. Zde vidíte vnitřek tohoto routeru:

 

Za IPsvět.cz

Martin Srb

Napsat komentář