WISP Mode u Access pointů

Dnes se podíváme na funkci, kterou nedisponuje úplně každý router. Jedná se o technologii WISP, která dokáže z vašeho routeru udělat odchozí bránu k vašemu bezdrátovému poskytovateli internetu, aniž by musel poskytovatel zadávat všechna zařízení, která máte  potřebu připojit k internetu.

Základním předpokladem pro funkci WISP je router s podporou této funkce. Jako příklad můžeme uvést třeba router TP-Link TL-WR743ND i starší routery (Například D-Link DAP-1160 či Ovislink WL-5460AP) a mnoho dalších modelů od různých výrobců.

Nyní si vysvětlíme, jak tento bezdrázový mód funguje a jaké má využití. Mód má využití tam, kde je například na lokální úrovni menší poskytovatel poskytující bezdrátové internetové služby. Poskytovatel poskytuje IP adresy na základě MAC adresy (MAC adresa je fyzická adresa karty). Když ovšem uživatel chce k síti připojit více zařízení než jen jeden počítač, tak zde právě přichází využití WISP módu u routerů. V základu se jedná vlastně o klasický router, který využívá venkovní IP adresu a tváří se tak u poskytovatele jako jedno zařízení. Ve skutečnosti ovšem zařízení umožňuje připojení více zařízení.

Je také dobré si vysvětlit, jak mód funguje, což je názorně ukázáno v následujícím obrázku:

 

Router v tomto módu vlastně změní wifi modul na klienta, který se tváří jako jeden PC (jedna MAC adresa). Rozdílem oproti módu klient je právě množství MAC adres, jelikož by se zobrazovali opět všechny MAC adresy. Navíc je v tomto režimu síť izolovaná, což zvyšuje její bezpečnost a umožňuje vlastní adresaci (adresace vlastně určuje, jaké počítače mohou s jakými komunikovat).

Podle modelu routeru je buď wifi pouze na příjmu (TP-Link), nebo umožňuje i pokrytí jinou wifi sítí (zmíněné D-Linky a Ovislinky). U TP-Linku je tedy nutné ještě v případě požadavku na WiFi pořídit další access point. Pokud vám ovšem stačí kabelové připojení, není třeba žádných dalších investic do infrastruktury.

Za ipsvet.cz

Martin Srb