TP-Link TL-WDR4300

Pro zákazníky hledající gigabitový router s multimediálními funkcemi jsem připravil další recenzi, tentokrát se jedná o router TP-Link TL-WDR4300. Celkem svižný router vhodný pro každou domácnost. Základními parametry jsou:

  • 5x 1Gb/s porty
  • 2x USB konektor pro připojení úložišť
  • Funkce multimediálního centra
  • podpora dvou frekvencí wifi – 300 Mb/s na 2,4 GHz síti a 450 Mb/s na 5 GHz síti
  • 3 odnímatelné antény

Jako vždy začneme celkovým pohledem na krabici a obsah balení:

V balení najdeme kromě routeru 3 odnímatelné antény, zdroj, pár materiálů a CD:

Pokračujeme celkovým pohledem na router z přední strany:

a zadní strany:

Po nafocení jsem přikročil přímo k testování routeru. Musím rozhodně pochválit přehledné administrační rozhraní, kde není problém cokoliv najít. Po prozkoumání rozhraní jsem se pustil do testování propustnosti routeru a testu rychlosti USB a všeobecné použití multimediálních funkcí routeru a klasického sdílení. K testům WiFi byly využity adaptéry TP-Link WN821N (2,4 GHz) a Netgear WNDA3100 (5GHz). Měřeno potom bylo proti Gigabitovému serveru naší serverovny u WiFi a mezi dvěma PC pro test gigabitové karty. Výsledky byly takové:

Na kabelu bylo dosaženo plné gigabitové rychlosti jak v režii WAN-LAN, tak v režii LAN-LAN. V tomto testu router uspěl na výbornou. Testováno bylo pomocí 4 aktivních spojení v programu Ipref:

LAN:

WAN:

Na WiFi síti 2,4 GHz jsme dosáhli takovéto rychlosti:

Na 5 GHz síti jsem dosáhl lepších výsledků i při použití pouze 300 Mb/s adaptéru:

Na kabelovém připojení jsem také vyzkoušel rychlost přenosu pomocí USB portu. Na USB port jsem připojil Flashdisk Adata S107, který reálně nemá problém číst i 20 MB/s. Při použití klasického sdílení jsem dosáhl maximální rychlosti okolo 7 MB/s.

Po testu klasického přenosu pomocí USB jsem se pustil do posledního testu, využití multimediálního sdílení USB. Otestoval jsem jak kabelem – Windows 8 (Media player 12), tak na WiFi -Androidí telefon (SE Xperia active), Linuxový telefon (Nokia N900) a Linuxový notebook (VLC player). Jako formát souborů pro testy jsem využil HD trailer v mpeg4 formátu, klasický seriál v AVI, MOV a MKV. Zde uvádím srovnání výsledků pro jednotlivé platformy a přehrávače:

  • Windows Media player 12 na Windows 8 – Přehravač zobrazil pouze soubory, které umí přehrát, nezobrazil tudíž soubory v mpeg4 formátu, vše ostatní bez problémů přehrál. V počítači nebyly instalovány žádné další kodeky.
  • Android telefon – Zkoušeno na SE Xperia active, bohužel jsem v systému nenaůezl aplikaci, která by přímo připojení uměla, použil jsem tedy aplikaci z google play – Mediahouse přes kterou se mi povedlo přehrát alespoň mp3 soubory. Na videa telefon nabízel možnost otevření libovolným programem, čili by neměl být problém s nalezením a přehráním různých formátů videa.
  • Linuxový telefon Nokia N900 – Telefon přehrál bez potíží jakýkoliv formát až na HD, což je ovšem vzhledem k použití WiFi a HW výbavě telefonu pochopitelné.
  • Linuxový notebook – zde nebyl pomocí VLC problém přehrát jakýkoliv formát souboru.

Z praxe ještě víme, že router měl problém s televizí Samsung z řady Smart TV, zde ale spíše bude problém na straně výrobce TV s technologií UPnP.

 

Martin Srb
ipsvet.cz